ماموریت گردان موسی ابن جعفر در عملیات محرم

عملیات محرم

 

فرو بردن عراق در حالت انفعالی محض

پس از انجام عملیات موفق و مؤثر ثامن الائمه، فتح المبین، بیت المقدس، مسلم بن عقیل نمی‌بایست به عراق فرصت خارج شدن از حالت انفعالی و دفاعی داده می‌شد؛ بنا براین در طرح عملیات محرم علاوه بر آزادسازی ارتفاعات مرزی حمرین در جبهه جنوبی و تصرف جای پا برای تهدید منطقه العماره عراق، این موارد نیز در دستور کار قرارگاه مرکزی کربلا قرار گرفت. قرار بود رزمندگان اسلام در محور عین خوش – زبیدات در جنوب شرقی دهلران، در ۳ مرحله، حمله را انجام دهند.

بنابراین مرحله نخست عملیات در ساعت ۲۲ و ۸ دقیقه شب ۱۰ آبان ماه ۱۳۶۱ با رمز یا زینب (سلام الله علیها) به فرماندهی سردار شهید حسن باقری به اجرا در آمد. نیروهای خودی توانستند در کمتر از ۰٫۵ ساعت پس از اعلام حمله در ۱ محور، شماری از نیروهای عراقی را به اسارت در آورده و در محور دیگر نیز نیروهای دشمن به استعداد ۱ تیپ به محاصره در آمدند و بیشتر آن‌ها اسیر شدند.

در ساعت ۶ صبح روز بعد به جز جناح چپ منطقه عملیات، کلیه یگان‌ها به اهداف تعیین شده دست یافتند. در روز ۱ عملیات همه نیروها به هم ملحق شدند. تنها یگان‌های قرارگاه ۴ به خاطر طغیان رودخانه دویرج و فقدان پل نتوانستند اهداف خود را در منطقه پرچم هندی و ربوط به طور کامل تصرف نمایند.

در نتیجه طی این مرحله ۵۵۰ کیلومتر مربع از خاک ایران از جمله ارتفاعات مهم منطقه، پل چم سری، حوزه نفتی بیات، نهر عنبر، شهر میمه، موسیان آزاد و جاده عین خوش به دهلران، از زیر دید و تیر رس دشمن خارج شد. همچنین شهرک طیب عراق تحت اشراف قوای ایرانی قرار گرفت.

 

در مرحله ۲، با وجود پیروزی‌های مرحله نخست و از هم پاشیدگی و ضعف روحیه دشمن، به لحاظ عدم موفقیت قرارگاه ۴ در مرحله نخست و خالی ماندن جناح چپ، مواضع فتح شده نیز در معرض پاتک و تهدید دشمن بود، بنابراین ترمیم رخنه به وجود آمده ضروری می‌نمود. برای همین هدف مرحله ۲ عملیات محرم روز ۳ شنبه ۱۱ آبان ماه ۱۳۶۱، در ساعت ۲ و ۳۰ دقیقه بامداد آغاز شد.

نیروهای خودی با الحاقی که صورت گرفت، محاصره دشمن را کامل کردند. در این مرحله ۱۵۰ کیلومتر مربع از زمین‌های اشغال شده آزاد و همچنین تعدادی از نیروهای عراقی به اسارت در آمدند.

هدف مرحله سه عملیات محرم تصرف همه بلندی‌های غرب حمرین و جاده‌ها و مراکز مهم عملیاتی و ایجاد و تأمین لازم برای جاده آسفالته چم سری، شرهانی و زبیدات و جاده شوسه زبیدات – طیب بود. به همین منظور در ساعت ۲۲ روز ۱۵ آبان ماه ۱۳۶۱ حمله مرحله سه آغاز شد.

نبرد گسترده به واسطه مقاومت پراکنده نیروهای ارتش عراق و عدم پاکسازی منطقه در ساعت ۸ صبح ۱۶ آبان ماه به پایان رسید و در نتیجه آن ۳۰۰ کیلومتر مربع از خاک عراق شامل پاسگاه‌های زبیدات، شرهانی و ابوغریب و همچنین تاسیسات نفتی شامل ۷۰ حلقه چاه نفت به تصرف رزمندگان اسلام در آمد و همچنین سازماندهی ۱۴ تیپ عراقی در این نبرد آسیب دید.

تلفات و ضایعات وارده به دشمن شامل انهدام ۸ تا ۱۲ یگان سازمانی تا ۷۰ درصد، انهدام ۲۶۰ دستگاه تانک و نفربر، ۲۳۰ دستگاه خودرو، سقوط ۱۰ فروند هواپیما و به غنیمت گرفتن ۱۵۰ دستگاه تانک و نفربر، ۲۵۰ دستگاه خودرو، چندین دستگاه موشک انداز مالیوتکا و مقدار انبوهی سلاح سبک و کشته و زخمی نمودن و به اسارت درآوردن ۱۰۴۰۰ تن از نیروهای دشمن بود.

نیروهای عمل کننده ایران در این عملیات شمال ۴ لشگر پیاده، یک لشگر زرهی و یک تیپ احتیاط از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و یک تیپ پیاده از نیروی زمینی ارتش بودند. نیروی زمینی تازه تأسیس شده سپاه پاسداران در این عملیات به خوبی از تانک‌ها و زره پوش‌های غنیمتی بهره برداری کرد.

خلاصه گزارش عملیات:

نام عملیات: محرم

زمان اجرا: ۱۰/۸/۱۳۶۱

مدت اجرا: یک هفته

مکان اجرا: محور عین خوش – زبیدات در جبهه جنوبی جنگ

رمز عملیات: یا زینب (سلام الله علیها)

تلفات دشمن: ۱۰۴۰۰ نفر کشته، زخمی و اسیر

ارگان‌های عمل کننده: نیروی زمینی سپاه با پشتیبانی توپخانه ارتش

اهداف عملیات: آزاد سازی ارتفاعات مرزی حمرین و تصرف جای پا برای تهدید منطقه العماره عراق طی سه مرحله

 

منبع:سایت جامع عاشورا

 

  

نوشته شده توسط مدیر در یکشنبه, ۲۲ تیر ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۵۹ ب.ظ

دیدگاه

*

.

© تمام حقوق مادی و معنوی این پایگاه متعلق است به گردان موسی ابن جعفر لشکر ۱۴ امام حسین (ع)

 

طراحی و میزبانی سایت توسط : مرکز فناوری اطلاعات هامان

 

.

-